Na czym polega ciepły montaż okien?
Jeśli zależy ci na komforcie cieplnym i wyeliminowaniu mostków termicznych w punktach łączenia się okna z murem, a co za tym idzie, na niższych rachunkach, podczas prac budowlanych zastosuj ciepły montaż okien. Pozwala on uszczelnić w sposób bardzo dokładny newralgiczne miejsca, zapobiegając nie tylko stratom ciepła, lecz również tworzeniu się pleśni. Sprawdź w naszym wpisie, jak przebiega oferowany przez nas ciepły montaż okien.
Ciepły montaż okien, czyli co?
Ciepły montaż okien polega na zastosowaniu trzech warstw izolacyjnych:
- warstwy zewnętrznej,
- warstwy środkowej,
- warstwy wewnętrznej.
Paroprzepuszczalna warstwa zewnętrzna ma za zadanie ochronić izolację przed wilgocią, płynącą z otoczenia. Do jej wykonania służą specjalne elastyczne i niezwykle wytrzymałe taśmy, o bardzo dobrej przyczepności. Można je malować oraz tynkować.
Kolejną warstwą izolacyjną, wykonywaną podczas ciepłego montażu okien, będzie warstwa środkowa z piany poliuretanowej, szczelnie wypełniająca przestrzeń powstałą pomiędzy ścianą a ramą okienną. Pianka ta pełni funkcję nie tylko izolatora termicznego, lecz również akustycznego. Jej cechą charakterystyczną jest zdolność do rozprężania się w trakcie aplikacji, dzięki czemu dokładnie wypełnia szczelinę wokół okna. Można jej używać nawet przy ujemnych temperaturach.
Trzecią warstwą izolacyjną jest warstwa wewnętrzna, chroniąca przed wnikaniem pary wodnej do piany montażowej. Paroszczelna taśma okienna sprawia, że wilgoć nie przedostaje się do szczeliny między oknem a murem. Chroni ona ponadto izolację przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Ciepły montaż okien krok po kroku
Pierwszym etapem ciepłego montażu okien jest przygotowanie otworu, którego wymiary muszą odpowiadać wymiarom ramy okiennej. Pamiętaj, aby zachować luzy dylatacyjne wielkości kilkunastu milimetrów, które zostaną wypełnione pianą montażową. Ponadto, dzięki luzom dylatacyjnym zrekompensowane zostaną naprężenia powstające w trakcie zmian temperatury. Kolejno oczyść otwór z zanieczyszczeń i zagruntuj. Następnie, przed wstawieniem ramy okiennej we wnękę, przyklej do niej taśmy, pokryte klejem, zapewniającym pewne mocowanie. Taśmę paroszczelną należy zamontować do wewnętrznej części ościeżnicy, a paroprzepuszczalną do zewnętrznej.
Po przyklejeniu taśm możesz wstawić okno w przygotowany otwór. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, zastosuj odpowiednią liczbę kotew i dybli mocujących. Jeśli ściana jest jednowarstwowa i pozbawiona izolacji termicznej okno należy osadzić w połowie grubości ściany, natomiast w ścianie docieplonej z zewnątrz okno montuje się przy zewnętrznej krawędzi ściany. Ostatnim etapem stosowanego przez nas ciepłego montażu okien jest doklejenie taśmy zewnętrznej do muru oraz wypełnienie przestrzeni powstałej pomiędzy ościeżnicą a ścianą pianą montażową. Piankę zabezpieczamy od wewnątrz, poprzez przyklejenie do muru taśmy paroszczelnej.
Oferujemy najwyższej jakości okna PCV, wstawiane w systemie ciepłego montażu. Posiadamy między innymi profile okienne Salamander, Gealan, Avantgarde, Knipping oraz Aluprof do domów tradycyjnych, pasywnych oraz energooszczędnych, pięcio, sześcio, siedmio lub ośmiokomorowe.