Remont balkonu nie taki straszny jak go malują
Balkon to przestrzeń relaksu i odpoczynku. W zależności od jego wielkości, ekspozycji oraz stopnia nasłonecznienia można na nim zaaranżować warzywno-ziołowy ogródek, urządzić bujny, kwiatowy ogród, stworzyć kącik relaksu i odpoczynku, połączony ze strefą opalania, lub wykorzystać go do celów praktycznych, na przykład jako suszarnię. Niezależnie jednak od jego przeznaczenia, balkon powinien pozostawać przestrzenią bezpieczną dla domowników oraz dla gości.
Dlatego, jeśli tylko zauważysz na nim niszczenia, wywołane działaniem warunków atmosferycznych lub wadami jego hydroizolacji, takie jak przedostawanie się wód opadowych do elewacji czy zalewanie pomieszczeń, nie zwlekaj i zdecyduj się na jego remont. Nasza firma, w ramach remontu balkonu, oferuje zrywanie starych posadzek z podłoża, oczyszczanie ich z pozostałości bitumicznych, a następnie wzmocnienie poprzez zagruntowanie. Zajmujemy się również kładzeniem izolacji z papy na płycie poziomej balkonu, kładzeniem zbrojenia, wykonaniem betonowych wylewek oraz naprawą, wymianą i malowaniem balustrad. Aby przekonać się, że remont balkonu nie jest taki straszny jak go malują sprawdź, na czym polega i jak działają nasi fachowcy.
Krok pierwszy, oczyszczanie żelbetonowej płyty
Pierwszym etapem remontu balkonu jest oczyszczenie żelbetonowej płyty, poprzez skucie słabo związanych z nią elementów. Najczęściej w czasie pracy wykorzystuje się młot udarowy z wiertłem do betonu oraz szlifierki kątowej, którą oczyszcza się płytę. Następnie należy wyczyścić odsłonięte zbrojenie i zabezpieczyć je antykorozyjnie lub, jeśli jest całkowicie zniszczone, położyć nowe. Na część czołową naklejamy płyty ze spienionego granulatu szklanego lub siatki, za pomocą kleju epoksydowego. Prawidłowo położone płyty wystawać będą nad powierzchnię żelbetu, robiąc miejsce na płytę spadkową.
Krok drugi: układanie płyty spadkowej
Następny krok podczas remontu balkonu to układanie warstwy spadkowej szczepnej, o dużej przyczepności oraz warstwy spadkowej właściwej, z zaprawy polimerowo-cementowej. Po wyschnięciu warstwę spadkową należy zeszlifować tarczą diamentową, odkurzyć i zagruntować żywicą epoksydową. Następnie układa się warstwę wyrównawczą z żywicy z dodatkiem piasku kwarcowego.
Krok trzeci: przystosowanie płyty do użytkowania
Po naniesieniu warstwy żywicy należy odczekać kilka minut, aby zaczęły działać zawarte w niej odpowietrzacze. Podczas układania warstwy, nasi fachowcy dbają o to, aby warstwa żywicy miała grubość około dwóch milimetrów. Zagwarantuje to rozszerzanie i kurczenie się materiału nad ewentualnymi pęknięciami, a tym samym zachowanie ciągłości izolacji. Na końcu, aby powierzchnia balkonu nie była śliska, dodaje się drobne płatki poliestrowe, które również maskują drobne zanieczyszczenia. Prace remontowe płyty balkonowej można również zakończyć nałożeniem warstwy dwuskładnikowego rozpuszczalnikowego lakieru poliuretanowego, który stworzy dodatkową warstwę antypoślizgową i wzmocni efekt estetyczny.
Po remoncie płyty balkonowej przystąpić można do naprawy, wymiany lub malowania balustrad. Kiedy prace remontowe zostaną zakończone, warto zastanowić się nad aranżacją balkonu oraz dekoracjami. Zainstaluj nastrojowe oświetlenie, wyposaż balkon w wygodne, składane meble i stwórz prawdziwą oazę zieleni, aby móc w pełni rozkoszować się zaletami swojego balkonu! Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!