Rolety natynkowe czy podtynkowe? Odwieczny dylemat
Rolety natynkowe i podtynkowe, a także rolety naokienne to rodzaje rolet zewnętrznych. W naszym wpisie wyjaśniamy, jakie są różnice między roletami natynkowymi a podtynkowymi. Wcześniej jednak sprawdźmy, dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne.
Jakie zalety posiadają rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrze ochronią wnętrze twojego domu przed wścibskim okien sąsiadów, tworząc kameralną atmosferę, a także wychłodzą pomieszczenie, blokując dopływ gorącego powietrza do wnętrza. Ochronią okno przed uszkodzeniami mechanicznym, zapobiegając tym samym włamaniu. Kolejną zaletą rolet zewnętrznych jest ochrona okna przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych: zbyt gorącym słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem oraz gradem. Ponadto dzięki roletom zewnętrznym latem dom nie nagrzeje się, a zimą nie wychłodzi. Zapewnią one zatem energooszczędność i niższe rachunki. Rolety zewnętrze stanowią również doskonałą izolację akustyczną, co jest szczególnie istotne w hałaśliwej okolicy. Dopasowane kolorem i stylem do elewacji staną się ciekawym elementem dekoracyjnym fasady domu.
Rolety natynkowe, czyli jakie?
Rolety natynkowe są rozwiązaniem idealnym do gotowych domów, w których nie chcielibyśmy dokonywać żadnych modyfikacji. Montaż tego typu rolet nie wymaga specjalnych przygotowań czy prac budowlanych, ponieważ osłonę, w której znajduje się roleta, montuje się albo do elewacji budynku, albo do stolarki okiennej. Instalacja rolet natynkowych trwa zatem krótko i jest bardzo prosta. Co więcej, na rolety natynkowe można zdecydować się w dowolnie wybranym momencie. Ponieważ jednak zewnętrzna kaseta jest dość spora i widoczna, warto dopasować ją kolorem do koloru elewacji oraz kształtem do kształtu budynku. Rolety natynkowe produkuje się z wysokogatunkowego aluminium, dlatego są wytrzymałe, odporne na urazy mechaniczne oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Czym charakteryzują się rolety podtynkowe?
Na rolety podtynkowe z kolei najlepiej jest się zdecydować jeszcze na etapie budowy domu, aby uniknąć konieczności zmian w nadprożu, jak to by miało miejsce w przypadku instalacji rolet podtynkowych w gotowej nieruchomości. Przy omawianym rozwiązaniu kaseta znajduje się pod tynkiem i jest niewidoczna z zewnątrz podobnie jak część prowadnic. Rolety podtynkowe najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania domu, gdyż wymagają one specjalnego nadproża w określonym kształcie, umożliwiającym prawidłowy montaż skrzynki. Ich zaletą jest całkowita integracja kasety w fasadzie budynku, dzięki czemu staje się ona niewidoczna. Rolety podtynkowe polecamy zwłaszcza do domów pasywnych i energooszczędnych.
Natynkowy lub podtynkowy system montażu rolet zewnętrznych dobieramy także na podstawie rodzaju podłoża i jego wytrzymałości na obciążenie montażem rolety.